Portland MTB Short Track Series

Results 2005 - Race # 3 - Monday July 25

PRO-ELITE MEN      
Order Name Team Age Points
1 Erik Tonkin Team S&M 30 30
2 Shannon Skerritt Vanilla 34 25
3 Jason Lewis Veloce Felt 32 22
4 Molly Cameron Veloshop 29 19
5 Aaron Tuckerman Rubicon 21 17
6 Jon Myers Team S&M 38 15
7 Chad Swanson Team S&M 28 13
8 Ian Brown Gentle Lovers 26 11
9 Nathan Dills Bike Gallery/Trek-VW 27 9
DNF Steve Davee Veloce Felt 35 7
PRO-ELITE WOMEN      
Order Name Team Age Points
1 Brigette Stoick Veloshop 29 30
2 Sue Butler Y.O.L.O. 33 25
3 Wendy Williams River City Bicycles 36 22
EXPERT MEN      
Order Name Team Age Points
1 Kendall Kuhar Bike N' Hike / Giant 32 30
2 Sean Kelsey - 38 25
3 Rob Lehtinen - 25 22
4 Matt Hall Veloshop 27 19
5 Andrew Haliburton - 39 17
6 Martin Baker Bike N' Hike / Giant 38 15
7 Jesse Bolling Team S&M 29 13
8 Greg Talbert Pacific Supply 43 11
9 Tommy Tuite Veloshop 25 9
10 David Deatherage Fred Meyer/Lakeside 46 7
11 Yann Blindert Trek-Bike Gallery 30 5
12 Brett Jarolimek Veloshop 28 4
13 Brian Andriot - 32 3
14 Steven Hunter Veloshop 25 2
15 Steve Swanson - 43 1
DNF Lee Armstrong Gentle Lovers 33  
DNF Anthony Ohotto Bike/Dead Rabbits 38  
DNF Kris Schamp - 38  
SINGLESPEED MEN      
Order Name Team Age Points
1 Matthew Slaven Kona 28 30
2 Andy McKerrow Veloshop 30 25
3 Larry Ehmke Los Ciclistas 26 22
4 Matt Mahoney Gentle Lovers 27 19
5 John Walrod River City Bicycles 28 17
6 Tim Butler Y.O.L.O. 39 15
7 Mike Bene Veloshop 38 13
8 Johnny Vergis Casa Bruno 45 11
9 Eric Tsai Bike Gallery/Trek-VW 24 9
10 Paul Anderson Half Fast Velo 40 7
11 John Dorfer Veloshop 27 5
12 Kent Heli Los Ciclistas 30 4
13 Steven Basden Half Fast Velo 40 3
14 Jackson Wild Veloshop 29 2
15 Peter Loewi Veloshop 16 1
DNF Mike Hilbrandt Veloshop 27  
DNF Matt Cardinal Bucktown 33  
SPORT MEN      
Order Name Team Age Points
1 Joel Armstrong Dirt Rag 36 30
2 Justin Iverson - 29 25
3 Brian Schultz Los Ciclistas 28 22
4 Bob Jacobs - 39 19
5 Joseph Dengel B.I.K.E. 22 17
6 Evan Mackenzie - 36 15
7 James Tervo - 34 13
8 Charlie Wicker Community Café 36 11
9 Lennis Herburger Disco Velo 32 9
10 Jacob Rathe BBC 14 7
11 Nathan Thomas - 32 5
12 Chris Boyce - - 4
13 Chris Sautter b.i.k.e. Hincapie 39 3
14 Garren Watkins TAI 30 2
15 Sam Porter North River Racing 36 1
16 Jeff Vine NoMads 41  
17 Paul Toufar Bike N' Hike / Giant 30  
18 Brian Engelen - 44  
19 James Cavalieri - 33  
20 Brian Spears Half Fast Velo 36  
21 Brooke Hoyer Tireless Velo 40  
22 Trig Rogers Bike N' Hike / Giant 39  
23 Ryan Kilgren Team Belmont 24  
24 Jay Rathe BBC 49  
25 Jody Blakely - 33  
26 Greg O'Brien - 40  
27 Stan Arrigotti - 41  
28 David Liebert - 31  
29 Todd Foreman-Kinder - 19  
30 Jim Thiele Team Rose City 48  
31 Jess Graden Veloshop 31  
32 Kevin Wolfe - 40  
33 Dan Roth - 31  
34 Brian Ecker - 33  
35 Scott  Bradway - 33  
36 Ted Byram - 29  
37 Robert Cook Cascade Physical Therapy 36  
38 Brent Dombrowski - 32  
39 Steve Tanner Cascade Physical Therapy 27  
40 Kevin Pickup - 27  
41 Tom Nilan - 43  
42 Peter Spir - 50  
43 Csaba Kormendy - 34  
44 Gil Ormerod Team S&M 52  
45 Jerry Haxby - 42  
DNF Anthony Ohotto Bike/Dead Rabbits 38  
DNF Steve Swanson - 43  
SPORT WOMEN      
Order Name Team Age Points
1 Kristen Watanabe - 27 *
2 Annie Vranizan - 20 30
3 Michelle Savoie Veloshop 27 25
4 Roxy Cate NoMads 44 22
5 Connie Vine NoMads 41 19
6 Melanie Haliburton Columbia River Velo 36 17
7 Pam Reid Team Rose City 48 15
8 Cristin McElwee - 23 13
9 Elizabeth Worley Veloshop 30 11
10 Anna Saltonstall Team S&M 29 9
11 Kristina Hargie - 36 7
12 Renee Pype Team S&M 47 5
13 Nicole Nestler Veloshop 32 4
14 Bettina Megowan TV Lahr 35 3
BEGINNERS      
Order Name Team Age Points
1 Ron Strasser - 55 30
2 Matthew Rider - - 25
3 Tim Schauer Columbia River Velo 37 22
4 Steve Hash - 38 19
5 Anthony Hanson-Orr CRYC/Trail Head Cycles 18 17
6 Tom Boyd - 40 15
7 Damon Webster Columbia River Velo 44 13
8 Greg Bernards Nomads 28 11
9 Todd Olson - 39 9
10 Christina Wyrick - 38 7
11 Patrick Cross - 56 5
12 Chris Ellsworth - 21 4
13 James Marron - 32 3
14 Doug Hormann - 43 2
15 Susan Otcenas Team Estrogen 36 1
JUNIORS      
Order Name Team Age Points
1 Jacob Rathe BBC 14 30
2 Nick Barger CRYC/Trail Head Cycles 17 25
3 Jeff Sankhagowit - 15 22
4 Richard Suditu BBC 15 19
5 Kevin Francis - 17 17
6 Ethan Hormann Forza Jet Velo Jr. Jets 12 15
7 Ricky Schimmel Forza Jet Velo Jr. Jets 14 13
8 Jason Kentner - 18 11
9 Peter Loewi Veloshop 16 9
10 Mac Prior Mt. Tabor Sports 13 7
11 Allison Crisp - 12 5
12 Trevor Schauer Columbia River Velo 10 4
13 Marisa Reid Forza Jet Velo Jr. Jets 9 3
 Portland MTB Short Track Series