Portland MTB Short Track Series

Results 2005 - Race # 1 - Monday July 11


PRO-ELITE MEN        
Order Plate Name Team Age Laps Points
1 2 Erik Tonkin Team S&M 30 13 30
2 11 Aaron Tuckerman Rubicon 21 13 25
3 157 Jason Lewis Veloce Felt 32 13 22
4 4 Chad Swanson Team S&M 28 13 19
5 6 Jonathan Smith Team S&M 31 13 17
6 12 Troy Tucker Half Fast Velo 41 13 15
7 7 Jeffrey Struck Team S&M 30 12 13
8 1 Molly Cameron Veloshop 29 12 11
9 8 Ian Brown Gentle Lovers 26 12 9
10 9 Steve Davee Veloce Felt 35 11 7
DNF 3 Shannon Skerritt Vanilla 34 4 5
         
PRO-ELITE-EXPERT WOMEN        
Order Plate Name Team Age Laps Points
1 100 Brigette Stoick Veloshop 30 11 30
2 40 Tina Brubaker The Bike Peddler 0 11 25
3 66 Sue Butler Y.O.L.O. 33 11 22
4 51 Dani Dance River City Bicycles 33 11 19
5 45 Martha Handford Independent Fabr. 37 11 17
6 54 Rhonda Mazza Team S&M 31 10 15
7 41 Alison Schlicht The Bike Peddler 27 9 13
         
EXPERT MEN        
Order Plate Name Team Age Laps Points
1 50 Sean Kelsey - 38 13 30
2 153 Kendall Kuhar Bike N' Hike / Giant 32 13 25
3 150 Martin Baker Bike N' Hike / Giant 38 12 22
4 47 Doug Evans  Bike N' Hike / Giant 34 12 19
5 55 Matt Mahoney Gentle Lovers 27 12 17
6 169 Pat Kudzus The Bike Peddler 32 12 15
7 43 Andrew Haliburton - 39 12 13
8 56 Brett Jarolimek Veloshop 28 12 11
9 42 Bryan MacKay - 36 12 9
10 201 David Diviney Half Fast Velo 37 12 7
11 44 David Deatherage Fred Meyer/Lakeside 46 11 5
12 57 Yahn Blindert Trek-Bike Gallery 30 11 4
13 159 Aric Rist Half Fast Velo 35 11 3
14 49 Steve Lacey Titus-Cyclepath 51 11 2
DNF 46 Matt Hall Veloshop 27 10  
         
SPORT MEN        
Order Plate Name Team Age Laps Points
1 173 Joel Armstrong Dirt Rag 36 8 30
2 160 Steven Hunter Veloshop 25 8 25
3 68 Jesse Bolling Team S&M 29 8 22
4 84 Jacob Rathe BBC 14 8 19
5 195 Justin Iverson - 29 8 17
6 174 Anthony Ohotto Bike/Dead Rabbits 38 8 15
7 155 Brian Schultz Los Ciclistas 28 8 13
8 194 Erik Weeman Aeolus 31 8 11
9 197 Evan Mackenzie - 36 8 9
10 198 Stan Arrigotti - 41 8 7
11 154 Jeff Vine NoMads 41 8 5
12 191 Kirk Edwards Gateway/Speedzone 31 8 4
13 65 Dean Duitsman Cedar Mill Velo 39 8 3
14 151 Jason Pfeifer Bike N' Hike / Giant 37 8 2
15 172 Jay Rathe BBC 49 8 1
16 178 Chris Cottingham Bike N' Hike / Giant 35 8  
17 165 Jim Thiele Team Rose City 48 8  
18 53 Guus Sophie Team Rose City 44 7  
19 177 Paul Toutav Bike N' Hike / Giant 30 7  
20 196 Csaba Kormendy - 34 7  
21 190 Randy Maine Speedzone 43 7  
22 193 Kevin Wolfe - 40 7  
23 184 Brent Dombrowski - 32 7  
24 63 Doug Moak - 31 7  
25 188 Gil Ormerod Team S&M 52 6  
         
SPORT WOMEN        
Order Plate Name Team Age Laps Points
1 182 Connie Vine NoMads 41 7 30
2 189 Annie Vranizan - 20 7 25
3 181 Pam Reid Team Rose City 48 7 22
4 62 Evelyn West Team S&M 45 6 19
5 186 Ann Leitheiser Adidas/Fondriest 36 6 17
6 61 Renee Pype Team S&M 47 6 15
7 183 Melanie Haliburton Columbia River Velo 36 6 13
8 180 Barbara Thiele Team Rose City 52 5 11
         
SINGLESPEED        
Order Plate Name Team Age Laps Points
1 171 Larry Ehmke Los Ciclistas 26 8 30
2 192 Mike Hilbrandt Veloshop 27 8 25
3 67 Tim Butler Y.O.L.O. 39 8 22
4 176 Johnny Vergis Casa Bruno 45 8 19
5 161 John Dorfer Veloshop 27 8 17
6 179 Jonathon Sieber - 34 8 15
7 64 Brice Stivers - 33 8 13
8 170 Steven Basden Half Fast Velo 40 8 11
9 185 Ed Manning - 33 7 9
10 187 Paul Anderson Half Fast Velo 40 7 7
11 175 Terry Keele Team Oregon 42 6 5
12 70 Tristan Huff - 23 6 4
         
BEGINNERS        
Order Plate Name Team Age Laps Points
1 119 Todd Foreman-Kinder - 19 6 30
2 110 Tim Schauer Columbia River Velo 37 6 25
3 112 Ron Strasser - 55 6 22
4 116 Darren Rettburg - 30 5 19
5 117 Terry Causey - 32 5 17
6 113 Michelle Savoie Veloshop 27 5 15
7 118 Greg Dimick Trail Head Cycles 36 5 13
8 123 Chris Ellsworth - 21 5 11
9 115 James Marron - 32 5 9
10 114 Patrick Cross - 56 5 7
11 121 Scott Appell - 37 5 5
12 101 Susan Otcenas Team Estrogen 36 4 4
         
JUNIORS        
Order Plate Name Team Age Laps Points
1 84 Jacob Rathe BBC 14 6 30
2 88 Anthony Hanson-Orr CRYC/Trail Head Cycles 18 5 25
3 87 Nick Barger CRYC/Trail Head Cycles 17 5 22
4 82 Cameron Sparr BBC 16 5 19
5 85 Mac Prior Mt. Tabor Sports 13 5 17
6 89 Ethan Hormann Forza Jet Velo Jr. Jets 12 5 15
7 81 Trevor Schauer Columbia River Velo 10 4 13
8 80 Sierra Reid Forza Jet Velo Jr. Jets 11 4 11
9 83 Allison Crisp - 12 4 9
             
KIDS            
Order Plate Name Team Age Laps Points
1 - Sam - - 0.25 30
2 - Abbie - - 0.25 25
3 - Alec - - 0.25 22
4 - Johnny Doe # 1 - - 0.25 19
5 - lil' Jane Doe - - 0.25 17
6 - Johnny Doe # 2 - - 0.25 15
 
Team Points (based on # of participants):
Team S&M: 10
Veloshop: 8
Bike N' Hike / Giant: 6
Half Fast Velo: 5
Team Rose City: 4
Columbia River Velo: 3
BBC: 3
The Bike Peddler: 3
Gentle Lovers: 2
Veloce Felt: 2
NoMads: 2
CRYC/Trail Head Cycles: 2
 

 Portland MTB Short Track Series