Portland MTB Short Track Series

Call Up List - Race # 8 (07-31-2017)

- Below is the call-up list for our  8th and final night of racing, featuring the top 5 series leaders in each category and the 240+ racers who purchased a 2017 Series Pass.
- Call-ups will get underway about 15' before the start of each race heat.
- Corrections or questions? Just shoot an email to kris@portlandracing.com.

RACE HEAT # 1     START TIME: 6:15 PM
Cat 3 Men 50+
Name Age  Hometown Team
Whitney Phillips Dialed Cycling Team
Tom Dempsey 51 Portland Harder Cycling
Duff Linde 52 Washougal  Camas Bike and Sport
Matt Taini 50 Lake Oswego
Steve Shaw 51 Tigard Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office
Roy Velardi 59 Washougal Camas Bike and Sport
John Condon 56 Camas Dialed Cycling Team
Dennis Sweeten 52 Oregon City
Howard Boryer  53 Portland  Team of Rivals
Chris Alling 53 Vancouver Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
Barry Rich 59 Portland BBC Bike Gallery Continental
Mack Stilson 59 Milwaukie Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
Eric Pool 51 West Linn Team 10 Barrel
Bruce Irwin 54 Woodland Hapi-Go!
Steve Corrie 54 Waitsburg
Cat 2 Women U45
Name Age  Hometown Team
Mckenna Mckee 14 Vancouver Grixsen Brewing p/b West End Bikes
Taylor Snider 28 Portland
Stephanie Hahn 37 Portland Stumptown Cycling Club
Heather VanValkenburg 42 Vancouver Cyclepath
Kate Drennan 34 Portland
Beth Flanagan 40 Portland BeerMongers Cycle Club
Kaitlyn Wolfe 17 Vancouver Oregon Bike Shop Racing Team
Rebecca Hillary 41 Portland Team AF
Hannah Moore 34 Portland Green Submarine Records
Erinne Goodell 37 Portland Team Slow
Rebecca Hamilton 34 Portland West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing
Cat 2 Women 45+
Name Age  Hometown Team
Beth Burns 45 Portland Rebound/Tireless Velo
Tanya Littrell 49 Portland Cyclepath Racing
Karen Goritski 55 Camas Rebound/Tireless Velo
Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
Traci Smolen 50 Portland Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
Kathryn Lewis 55 Gladstone Glady-ators p/b Gladys Bikes 
Pam Reid 60 Portland Team Rose City
Kristine Artman 47 Portland
Shawna Whitton 47 Happy Valley BeerMongers Cycle Club
Jennifer Woodruff 47 Portland Unattached
Leslie Carlson 52 Portland Sweetpea Ladies Auxiliary
Jan Moss 56 Portland Hammer Velo
Cat 3 Women 19+
Name Age  Hometown Team
Sonja Ebert 40 Vancouver Team 10 Barrel
Maggie Creviston 37 Portland
Christina Mitchell 37 Portland
Carrie Hutchison 41 Portland Cyclepath Racing
Carley Leins 30 Portland SEAVS/Haymarket
Shelly Boelter 39 Portland Cyclepath Racing
Kayt Mathers 34 Portland Olympia Cycling Team
Jamie Keiser 47 Vancouver Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
Elise Moran 25 Portland
Sarah Umberhandt 41 Portland
Rachelle Lazenby 29 Portland
Karin Wohlert 47 Portland Hammer Velo
Rebecca Hamilton 34 Portland West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing
Jenny Lyman 39 Portland
Lisa Luna 49 Portland
Brittany Stover 43 Portland
Cassie Capone 28 Portland Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
Petra Whitacre 32 Portland Metropolis Cycle Repair
Taylor Snider 28 Portland
Stacey Stromberg 39 Milwaukie Glady-ators p/b Gladys Bikes 
Tina Shaner 48 West Linn bicycleattorney.com
Cat 3 Men 14-18
Name Age  Hometown Team
Mitchell Fies 15 Camas Rebound/Tireless Velo
Owen Rogers 14 Portland Grixsen Brewing p/b West End Bikes
Caleb Whiteley 17 Camas Camas Bike and Sport
Jacob Robinson 16 Buxton
Hayden Wierman Dialed Cycling Team
Eric Tervo 16 Portland Sprout Cycles/Lucky Lab
Owen Wilks 15 Camas Rebound/Tireless Velo
Benjamin Tai 14 Camas Camas Bike and Sport
Emiel Miller 16 Portland
Aidan Billingsley 15 Vancouver
Carter Hanley 15 Vancouver
Cat 3 Men 10-13
Name Age  Hometown Team
Zachary Smith 11 Portland PDX Devo Junior Cycling
Jacob Hamness 13 Washougal Camas Bike and Sport
Trent Knoeppel 12 Camas Grom Squad
Lucas Fies 12 Camas Rebound/Tireless Velo
Lukas Child 12 Camas Rebound/Tireless Velo
Halen Harrison 12 Portland PDX Devo Junior Cycling
Weston Forbes 11 Portland
Warren Forbes 11 Portland
Cat 3 Women 14-18
Name Age  Hometown Team
Sascha Knight 14 Battle Ground Camas Bike and Sport
Emma Royce 16 Ridgefield The Spokesmen
Olivia Hewett 17 Vancouver The Spokesmen
Samantha Trost 17 Battle Ground Team S+M
Cat 3 Women 10-13
Name Age  Hometown Team
Kayden McKee 10 Vancouver PDX Devo Junior Cycling
Hannah Whiteley 13 Camas
Madeline Stover 12 Portland PDX Devo Junior Cycling
Aleena Knight 11 Battle Ground Camas Bike and Sport
Emily Rice 13 Portland Team Lazy Tarantulas
Ella Wilks 13 Camas Tireless Velo
Hannah Rice 13 Portland Team Lazy Tarantulas
RACE HEAT # 2     START TIME: 6:55 PM
Singlespeed
Name Age  Hometown Team
Stephen Hartzel 34 Portland Metropolis Cycle Repair
Spencer Bushnell 36 Portland Team Lazy Tarantulas
Ryan Weaver 40 Portland Giro/River City Bicycles
Michael Saviers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
Steven Beardsley 31 Portland Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage
Joe Santos 45 Portland Cyclepath Racing
Seth Patla 40 Forest Grove PDX TI
James Tervo 47 Portland Sprout Cycles/Lucky Lab
Andrew Huie 31 Portland Team Velo Cult
Christian Reed 38 Portland Green Submarine Records
Mielle Blomberg 46 Portland Team S+M
Ryan LaBarre 35 Portland Team Velo Cult
Chip Sloan 42 Vancouver Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
Dan Porter 45 Portland Cyclepath Racing
Andrew Dorphley 46 Portland Unattached
Andy Leritz 50 Portland Team Lazy Tarantulas
Sam Caviglione 32 Portland
Robert Jackson 42 lake oswego Giro/River City Bicycles
Geoff Rice 41 Portland Team Lazy Tarantulas
Nat Johnson 39 Portland Green Submarine Records
John Gulick 41 Portland Green Submarine Records
Matt Barney 43 Portland
Lindsay Jackson 40 Lake Oswego Olympia Cycling Team
John Napier 56 Camas Metropolis Cycle Repair
Vincent Zitkovich 45 Vancouver 
Cooper Irwin 19 Woodland Hapi-Go!
Jeff Steiner 51 Portland Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
Craig Ruby 47 Portland Tuite Bicycle Repair
Erik Fabrizius 32 Portland The Athletic
Kyle Ireton 29 Portland Giro/River City Bicycles
Adam Burgess 24 West Linn
Alexander Zybin 34 Milwaukie
Nita Galambos 36 Portland Tuite Bicycle Repair
Dan Shaw 31 Portland 0
Martin Fuss 54 Portland Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
Tyler Bump Portland
Kyle Berg 30 Portland Holtey Law p/b Peak Condition
Cat 2 Men 50-59
Name Age  Hometown Team
Jeffrey Whitaker 51 Portland
Trig Rogers 51 Portland bicycleattorney.com
Doug Lamey 52 Camas Rebound/Tireless Velo
Erik Goodfriend 57 portland Hammer Velo
Tom Palke 51 Portland ANTHM Collective
Jay Small 51 Vancouver Dialed Cycling Team
David German 52 Portland Hammer Velo
Matt Meskill 55 Portland Rolling Thunder p/b The Missing Link
Neil Carpenter 53 Portland Oregon Bike Shop Racing Team
David Bussey 53 Canby Showers Pass Racing Team
Greg Witt 57 Portland
Jeff Hollister 59 Portland Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
 
Cat 2 Men 60+
Name Age  Hometown Team
David Luoma 60 Portland Cyclepath Racing
Russell Speirn 71 Portland Cyclepath Racing
Mark Hildebrandt 61 Tigard Portland Velo Racing
Joe Hamilton 61 Vancouver Rebound/Tireless Velo
David Hankins 63 Vancouver Camas Bike and Sport
John Moyer 68 Portland
Ron Strasser 68 Portland Team S+M
Edward Lanton 67 Portland
Clydesdale
Name Age  Hometown Team
Chris Wierman 45 Tualatin Dialed Cycling Team
Sean McGhee 33 Beaverton Team Lazy Tarantulas
Josh Snyder 36 Buxton Corvallis Cyclery Racing
David Gulick 39 Portland Green Submarine Records
Raymond Egan 41 Portland The Spokesmen
Joe Kim 40 Washougal Camas Bike and Sport
Mark Sather 46 Tigard Team 10 Barrel
Stephen Carter 38 Camas The Spokesmen
Mike Reddig 46 Camas Camas Bike and Sport
Chris Conley 52 Vancouver Camas Bike and Sport
Bryan Smith 45 Portland Hammer Velo
David Webb 54 Battle Ground Camas Bike and Sport
Cat 3 Men 19-39
Name Age  Hometown Team
Jordan Taylor 25 Portland bicycleattorney.com
James Bradley 36 Portland Rogue
Nolan Restivo 39 Portland
Marcelo Grecu 33 Beaverton
Rolland Hayden
Felipe Nystrom 34 Vancouver Unattached
Matthew Wilkins 32 Portland Team Coastal
Michael Brandwein 29 Portland Team Velo Cult
Colin Marthaller 35 Wood Village
Spencer Giles 29 Milford, MI
Martin Joyce 35 Portland
Brad Alderman 37 Brush Prairie Team Planet X USA p/b Xiologix
Daniel Pungor 38 Portland
Scott Ogle 27 Portland
Quinlan McIntire 19 Portland
Fabio Bellini 36 Keizer Capitol Velo
Eddie Barksdale 26 Portland Metropolis Cycle Repair
Vaughn Daugherty 25 Portland 
Drew Trapnell 29 Beaverton Bike Gallery - Bontrager Trek
David Stitt 20 Portland
Mike Grenier 39 Portland
James Bradley 36 Portland Rogue
Austin Loper 26 Portland
Rafael Contreras 34 Portland
Geoff Sosebee 33 Portland
Fred Smelser 39 Portland
Carl Aldrich 33 Portland BeerMongers Cycle Club
Aaron Spatz 19 Vancouver Camas Bike and Sport
Cat 3 Men 40-49
Name Age  Hometown Team
James Green 46 Portland
Joel West 42 Lake Oswego Cyclepath Racing
Ryan Schimpf 40 Oregon City Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
Lance Heppler 47 Vancouver Dialed Cycling Team
Jeff Veldhuizen 41 Portland
Joshua Kubisch 41 Portland Team Lazy Tarantulas
Sky Wilson 41 Portland  Bikesport
Joshua Boelter 41 Portland Cyclepath Racing
Albert Passadore 45 Portland Hammer Velo
John  Golden 41 North Plains TEAM BMX
Jerry Pruiett 48 Camas Dialed Cycling Team
Erick Taft 47 Vancouver Camas Bike and Sport
Rich Cornelison 47 Vancouver
Steve Strain 47 Battle ground
Jeff Copus 48 Portland Team 10 Barrel
Phillip Trost 41 Battleground Team S & M
Eric Hunter 43 Portland Rolling Thunder p/b The Missing Link
Andrew Kreps 41 Portland Rolling Thunder p/b The Missing Link
Marlow Macht 44 Vancouver Stumptown Cycling Club 
Adam Clement 50 Portland
Michael Haislip 45 Sandy
Jake Davis 41 Scappoose Barlow Bikes / Blitz Fire Leather
Brian Lynch 41 Portland Dr Will Bar p/b Atmosera
Eric Voigt 44 Sandy
D'Arcy Owen 45 Portland Grouptrail Cycling
David Rayls 46 Portland 0
Vince Blaney 43 Portland Dr Will Bar p/b Atmosera
Daniel Mattson 46 La Center
Robby Halterman 48 Battle Ground
Robert Black 48 Portland
Casey Antonson 43 Portland Team Velo Cult
Richard Fattic 46 Portland Ruckus Test Team
RACE HEAT # 3     START TIME: 7:30 PM
Elite Men
Name Age  Hometown Team
Andrew Coe 36 Portland River City Bicycles
Josh Kelley 34 Portland Chris King / Cielo Factory Team
Shannon Skerritt 46 Portland Trek Cyclocross Collective
James Ceccorulli 30 Portland Team S+M
Mitchell Trux 37 Portland PDX TI
Sterling Sobczak 43 Vancouver Camas Bike and Sport
Joe Santos 45 Portland Cyclepath Racing
Paul Johnson 29 Portland Ruckus Test Team
Brian Kesselman 41 Portland Team 10 Barrel
Robert Cummings 23 Portland Dialed Cycling Team
Danny Weikel 45 Portland Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
Cat 1 Men U45
Name Age  Hometown Team
Brian Anthony 43 Portland ANTHM Collective
Fred Mills 37 Portland Velofix
Geoffrey Bee 33 Portland Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink
Jack Lamey 21 Camas Rebound/Tireless Velo
Paul Furst 19 Vancouver Camas Bike and Sport
David Boerner 36 Portland Ruckus Test Team
Nate Youngs 37 Boring Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office
Danny Weikel 45 Portland Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
Jeff Smith 41 Hillsboro Team Lazy Tarantulas
Sean McGhee 33 Beaverton Team Lazy Tarantulas
Robert Jackson 42 lake oswego Giro/River City Bicycles
Mark Widlund 40 Brush Prairie The Spokesmen
Jeremy Hargroves 36 Portland 10 Barrel
Tim Goodall 30 Portland Islabikes
Jason Elstad 36 Portland
Tim Joslin 41 Portland Cyclepath Racing
Curtis Loeb 43 Portland Hammer Velo
Tommy Tuite 38 Portland Tuite Bicycle Repair
Kevin Condron 44 Portland Gentle Lovers
Derek Ehlers 30 Portland
Jacob Smith 14 Portland PDX Devo Junior Cycling
Patrick McNeely 33 Las Vegas
Cat 1 Men 45+
Name Age  Hometown Team
James Tervo 47 Portland Sprout Cycles/Lucky Lab
Martin Baker 50 Portland bicycleattorney.com
Anthony Ohotto 51 Portland ANTHM Collective
John Napier 56 Camas Metropolis Cycle Repair
Terry Hamness 47 Washougal Camas Bike and Sport
Scott Trautman 51 Camas Camas Bike and Sport
Aaron Radspinner 46 Beaverton Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
Rick Wilks 48 Camas Rebound/Tireless Velo
Jeff Standish 51 Gresham Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office
Craig Ruby 47 Portland Tuite Bicycle Repair
Elite/Cat 1 Women
Name Age  Hometown Team
Laura Trace 51 Portland Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
Kristina Hughes 46 Sherwood Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office
Aliza Richman 36 Portland West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing
Anne Davis Usher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink
Carrie Johnston 35 Portland Portland Bicycle Studio
Jade Koide 34 Portland Metropolis Cycle Repair
Kristin Valentine 34 Portland
Lindsay Jackson 40 Lake Oswego Olympia Cycling Team
Cat 2 Men U40
Name Age  Hometown Team
Michael Collins 35 Portland bicycleattorney.com
Felipe Nystrom 34 Vancouver Unattached
Andrew Smith 35 Portland Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
William Ruehle 27 Portland Abraham Fixes Bikes
Matt Jamison 36 Portland Grouptrail Cycling
Kristopher Celtnieks 31 Portland Hammer Velo
Jacob Smith 14 Portland PDX Devo Junior Cycling
Geoffrey Bee 33 Portland Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink
Doug Merritt 37 Portland BeerMongers Cycle Club
Matt Bloom 27 Portland Byzick + Company Cycling
Colin Howard 38 Portland Hammer Velo
Thomas Albanese 28 Montavilla The Coletroll
Kellen Kjera 36 Portland Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
Zachary Magdol 32 Portland
Gerardo Perez 36 Wilsonville Portland Velo Racing
Cooper Irwin 19 Woodland Hapi-Go!
Adam Lazenby 34 Portland
Rafael Contreras 34 Portland
Matthew Wilkins 32 Portland Team Coastal
Josh Hulst 36   Tuite Bicycle Repair
Cat 2 Men 40-49
Name Age  Hometown Team
Jake von Duering 43 Camas Dialed Cycling Team
Jason Musengo 45 Portland ANTHM Collective
Robert Umberhandt 40 Portland Stumptown Cycling Club
Mike Hamness 45 Vancouver Camas Bike and Sport
David Rosen 44 Beaverton Sage Titanium
Bryce Jenkinson 42 Hood River Mountain View Cycles Racing Team
Steve Popp 44 Portland Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
Brian Lynch 41 Portland Dr Will Bar p/b Atmosera
Joe Klemmer 41 Washougal  Camas Bike & Sport
Edward Knight 49 Battle Ground Camas Bike and Sport
Scott Coleman 47 Beaverton Team Planet X USA p/b Xiologix
Matt Hooge 45 Portland
Chester Artman 46 Portland Nossa Familia Coffee Cycling
Nathan Engkjer 43 Portland Rebound/Tireless Velo
Eric Cress 46 Portland Team 10 Barrel
Tim Schauer 49 Camas Sage Titanium
Ben Salzberg 46 Portland Team Slow
Mike Reddig 46 Camas Camas Bike and Sport
Craig Carter 47 Portland Harder Cycling
Gabriel Cabatic 41 Portland Trusty Switchblade
Brian Johnson 47 Lake Oswego League of Sportsing Gentlemen
Chris Page 49 Brightwood Metropolis Cycle Repair
Eric Marshack 40 Portland Team Velo Cult
Mark McMurtry 47 Portland Cyclepath Racing
Sean Denney 47 Portland bicycleattorney.com
Christopher Moore 43 Salem
Vincent Zitkovich 45 Vancouver
Jon Coney 47 Portland
Ryan Morgan 43 Portland Trusty Switchblade
Brandon Cornejo 43 Portland ANTHM Collective
Wick Ashley 46 Portland
Jerry Inscoe 48 Portland Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage
Ryan Weeden 47 Portland  
Michael Fetters 48 Portland
Brian Wise 46 Vancouver
Jay Wisowaty 44 St Helens
Benjamin Drucker 48 Portland Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
Steve Black 45 Portland Trusty Switchblade

 

 

 Portland MTB Short Track Series